Ochrona przed komornikiem i windykacją - najczęściej zadawane pytania

Co to jest nakaz zapłaty?
Najprościej rzecz ujmując nakaz zapłaty jest szczególnym rodzajem wyroku wydawanym na posiedzeniu sądu bez Twojego udziału, praktycznie tylko na podstawie pozwu i ewentualnie innych załączonych do niego dokumentów, np. umowy kredytu, pożyczki, faktur, dowodów wpłat, itp.

Co to jest prawomocność?
W przypadku niewniesienia sprzeciwu/zarzutów w terminie 14 dni Twój nakaz zapłaty uprawomocni się. Podstawową konsekwencją tej sytuacji jest możliwość skierowania sprawy przez firmę windykacyjną (wierzyciela) do komornika, który zajmie np. Twoje wynagrodzenie za pracę, oszczędności, rzeczy ruchome, mieszkanie, itp.

Dlaczego nie wezwano mnie na posiedzenie sądu w sprawie mojego nakazu zapłaty?
Jest to zgodne z obecnie obowiązującymi przepisami prawa. Nie narusza to jednak Twojego prawa do obrony, gdyż w ciągu 14 dni możesz wnieść sprzeciw/zarzuty od wydanego w sprawie nakazu zapłaty - inaczej mówiąc odwołać się od niego. Możesz to zrobić wysyłając pismo za pośrednictwem poczty, jak i składając je osobiście w siedzibie sądu, który wydał nakaz zapłaty. Musi to jednak nastąpić w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od otrzymania nakazu zapłaty.

Jak mogę zapobiec uprawomocnieniu się mojego nakazu zapłaty?
Praktycznie jedynym sposobem jest wniesienie sprzeciwu w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od daty otrzymania nakazu zapłaty (wyjątkiem jest sytuacja, gdy nigdy nie odebrałeś nakazu zapłaty, a o sprawie dowiedziałeś się przypadkiem, np. od komornika, czy pracodawcy - wówczas skontaktuj się z nami niezwłocznie). Jeżeli sprawa została wytoczona przez firmę windykacyjną jest duża szansa, że dochodzi ona od Ciebie zapłaty długu przedawnionego lub z innych przyczyn nienależnego (np. powód (firma windykacyjna) nie posiada żadnych dowodów na istnienie Twojego długu). Niekiedy jednak trudno to zbadać samemu. W takim wypadku koniecznie zgłoś sprawę naszym prawnikom (wypełnij formularz kontaktowy, zadzwoń do nas lub napisz). Nie zwlekaj, by nie narażać się na upływ terminu!

Co to jest przedawnienie i kiedy następuje?
Najogólniej rzecz ujmując przedawnienie jest okresem czasu, po którego upływie nie musisz płacić długu. Są dwa ogólne terminy przedawnienia roszczeń pieniężnych 3 i 10 lat. Okres przedawnienia może być jednak przerywany przez różne czynności (np. podpisanie ugody z firmą windykacyjną, uprzednio zakończone bezskutecznością postępowanie egzekucyjne) i wtedy zaczyna biec od początku. Jeżeli chcesz sprawdzić czy Twoje zadłużenie uległo przedawnieniu najlepiej skorzystaj z pomocy Stowarzyszenia.

Dlaczego sąd wydał nakaz zapłaty w przedawnionej sprawie?
W obowiązującym stanie prawnym sąd wydając nakaz zapłaty nie bada przedawnienia z urzędu. Jest ono badane tylko na żądanie jednej ze stron. Jeżeli nie jesteś pewny czy Twoja sprawa jest przedawniona skontaktuj się koniecznie ze Stowarzyszeniem. Nasi prawnicy bezpłatnie zbadają Twoją sprawę.

Co mogę zrobić, gdy o swojej sprawie dowiedziałem się dopiero od komornika lub pracodawcy?
Najprawdopodobniej firma windykacyjna podała sądowi Twój nieaktualny adres i nastąpiła tzw. fikcja doręczenia. Skontaktuj się niezwłocznie ze Stowarzyszeniem. Istnieje duża szansa, że naszym prawnikom uda się przywrócić termin do wniesienia sprzeciwu w Twojej sprawie, a następnie skutecznie zaskarżyć nakaz zapłaty.

Czym jest fikcja doręczenia?
W przypadku nieodebrania lub niemożności doręczenia przesyłki z sądu w terminie 14 dni, kodeks cywilny stanowi, że pismo załącza się do akt sprawy i uważa się je za doręczone (fikcja doręczenia).

Gdzie znajdę elektroniczny kod dostępu do akt?
Jeśli Twoja sprawa toczy się przed E-sądem w Lublinie, możesz uzyskać dostęp do elektronicznych akt sprawy korzystając z kodu dostępu, który znajdziesz w pkt. VI pouczenia znajdującego się pod treścią otrzymanego przez Ciebie nakazu zapłaty.